Početna strana > Hronika > Izbeglička udruženja iz Hrvatske: Nema uslova za povratak Srba
Hronika

Izbeglička udruženja iz Hrvatske: Nema uslova za povratak Srba

PDF Štampa El. pošta
petak, 31. jul 2009.

Izbeglička udruženja iz Hrvatske ukazala su danas da ni 14 godina nakon akcije "Oluja" Srbi nemaju uslova da se vrate u svoje domove, jer im u Hrvatskoj nisu zagarantovana lična, pre svega stanarska prava.

Predstavnici izbegličkih udruženja na konferenciji za novinare podsetili su da je u akciji "Oluja" koja je počela 4. avgusta 1995. godine proterano više od 200.000 Srba, ubijeno je više od 2.500 Srba, dok se oko 2.300 osoba vodi kao nestalo.

"Na obnovu kuća još čeka više od 8.000 porodica. Više stotina kuća nije vraćeno prvobitnim vlasnicima srpske nacionalnosti, dok oko 40.000 nosilaca stanarskih prava čeka restituciju", rekao je predsednik Asocijacije izbegličkih i drugih udruženja Milojko Budimir.

Budimir je naveo da kada je reč o rešavanju stanarski prava prognanih Srba iz Hrvatske očekuje dobru saradnju sa novom predsednicom Vlade Hrvatske Jadrankom Kosor.

"Ona bi, pošto se nakon rata i sama uselila u jedan srpski stan, mogla ličnim primerom da pokaže dobru volju i sada se iz njega iseli", naveo je Budimir.

Komesar za izbeglice Vladimir Cucić istkao je da bi jedan od osnovnih preduslova za evropske integracije trebalo da bude i rešenje pitanja povratka i ostvarenje drugih ličnih prava izbeglica iz Hrvatske, a pre svega prava na penziju.

"Za više od 300 povratničkih naselja ništa se nije izmenilo, socijalna komunalna i ekonomska infrastruktura je tamo gde je bila i pre 14 godina. Više od 120.000 Srba probalo je povratak, ali se na prostoru Hrvatske zadržalo svega 43 odsto, što je oko 60.000", naveo je Cucić.

Predsednik Upravnog odbora Udruženja poginulih i nestalih Čeda Marić naveo je da podaci tog udruženja ukazuju na to da u Hrvatskoj postoji još neidentifikovanih grobnica srpskih civila.

"U našoj bazi podataka vodi se oko 2.300 nestalih osoba. Kada se zbroje brojke u poznatim grobnicama 574 tela, s brojem obdukovanih na institutu 249, onda se nameće pitanje gde se nalazi još 1.407 nestalih", naveo je Marić.

Marić je ukazao i na to da još nisu procesirani svi odgovorni za progon i ubistva Srba tokom akcije "Oluja".

Predstavnici izbegličkih udruženja iz Hrvatske godišnjicu "Oluje", četvrtog avgusta, obeležiće parastosom u beogradskoj crkvi Svetog Marka, a nakon toga održaće se i skup na kojem će biti pročitana deklaracija tih organizacija u kojoj se od vlasti u Hrvatskoj traži rešenje svih spornih izbegličkih pitanja.

Predsednik Koalicije izbegličkih udruženja u Srbiji Miodrag Linta, pozvao je sve izbegle Srbe iz Hrvatske da na taj skup ponesu i simbolično predaju ključeve svojih kuća i stanova, kako bi podstakli što skorije rešenje povratka njihove imovine.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner